„Laci bácsi, segíthetek?” – kérdezed a szomszédot, látva, hogy tele a keze és még a létrát is a hóna alá venné. Laci bácsi nagyon örül, jól indult a napja. Neked is jól indult, de indulhatna még ennél is jobban! Akkor, ha valaki veled is ilyen jó fej lenne. Ma van a Random Act of Kindness Day, ünnepeljük úgy, hogy érjen körbe a kedvesség!
A fent említett kezdeményezésnek olyan komoly irodalma van pusztán az interneten, hogy komplett szakdolgozatot lehetne írni belőle. De nem kell ilyen messzire menni, hiszen az egésznek épp az a lényege, hogy spontán, ám mégis tudatosan, napi rendszerességgel a gyakorlatban gyakoroljunk olyan apró gesztusokat a többiek felé, amitől nekik egy kicsivel jobb lesz a napjuk. A ráadás mindehhez, hogy persze annak is javul a közérzete, aki a kedvességet „elköveti”, azaz win-win, sőt, win-win-win szituáció, hiszen kettőtökön kívül mindenki más is jól jár, mert aki örül, az a környezetével is sokkal jobb fej lesz. A hétfői podcastunkban Kutasi Ági (Business Integrations Senior Manager, EPAM) már remek ötleteket adott, miként gyakorolhatjuk a Random Act of Kindness-t, most pedig íme, további néhány tipp a teljesség igénye nélkül!
Home Office Kindness
Olyan időket élünk, amikor a legegyszerűbb irodai kedvesség, a ragassz egy post-it-et a kollégád monitorjára egy üzenettel, nem feltétlenül alkalmazható. De azért nem kell elvetni az ötletet, hogy kedves legyél valakivel!
- Ha nem is post-it-en, de üzenetben pont ugyanazt elküldheted, amit kiragasztanál.
- „Jól esett, hogy segítettél a preziben! Köszönöm!”
- „Szépek voltak a tulipánok a háttérben, feldobta a reggelemet, ma én is veszek egy csokorral!”
- Felajánlhatod a segítségedet egy egyszerű feladat megoldásában is a másiknak!
- Megköszönhetsz valami olyat, amit magától értetődőnek vesznek az emberek, például az értekezlet végén elmondhatod, milyen jó, hogy mindenki pontosan lépett be a hívásba és értékeled, hogy odafigyeltek erre.
- Egy-egy meeting végén küldhetsz egy képet, rajzot, fotót, amitől jobb kedvük lesz a résztvevőknek.
Drágám, a kölykök online-ban ragadtak!
Jelenleg minden szülő „álma”, az online oktatásban tanuló gyerek vagy gyerekek. A hétfő, kedd még lezajlik talán nagyobb viták nélkül, de szerdára mindenki megviseltebb, kezdenek alakulni a feszültségek. Ilyenkor megelőző jelleggel be lehet vetni pár apróságot, ami javíthat a helyzeten és segít ellavírozni még pár napot:
- Főzés helyett az egyik napra ígérd be, hogy a gyerekek rendelhetnek maguknak ételt a kedvenc helyükről.
- Ugyanennek másik verziója, ha a férjednek/feleségednek könnyíted meg a napját és azt mondod neki, ma ne főzz, rendelünk!
- Kérdezd meg a családtagokat, aznap, kinek, miben segíthetsz, válasszanak egy dolgot, amit átadnának neked.
Csengettek, Mylord!
Képzeld el, hogy ülsz a gép előtt, amikor egyszercsak csengetnek. Nem vársz futárt, ételszállítót és vendéget sem. De akkor ki lehet az? Mégis egy futár! Aki egy kis dobozban a kedvenc fánkodat és egy isteni kávét hozott! Örülsz? Nagyon? Akkor mi lenne, ha ezt kipróbálnád valakin? Szóval:
- Küldj meglepetés sütit, kávéval!
- Ha épp a közelében jársz egy kedves ismerősnek, barátnak, akár magad is becsengethetsz és átadhatod (persze maszkban) és már futsz is a dolgodra.
- Ugyanez virággal?
- Ugyanez bármivel?
Önként és dalolva
Önkénteskedni az egyik legjobb kedves gesztus, bármilyen egyszeri alkalom is megteszi. Jó ügyeket támogatni a két kezeddel, szaktudásoddal, de egy kisebb összeggel is lehet. Támogathatod így az állatmenhelyet, a kedvenc online híroldaladat vagy egy idősek otthonát is.
- Pár száz forint átutalása is sokat segíthet...Ha megteszed, akár most, ebben a pillanatban!
- A menhelyi kutyák is szeretnek sétálni, új ingereket szerezni! Sétáltass!
- Mész a boltba? Csengess be Laci bácsihoz, Ari nénihez, hozhatsz-e nekik is valamit, ha már úgyis vásárolni indultál!
Listázzunk!
A kedvességek listája végtelen, túlzás nélkül! Csak rajtad múlik, beépíted-e a mindennapjaidba az apró gesztusokat, amikkel szebb lehet az élet. A kedvesség tudománya nem atomfizika. Nézd csak:
Videó forrás: randomactsofkindness YouTube channel
* A blog posztban szereplő képek az EPAM Heroes Portal-járól vannak. Ez egy olyan online rendszer amiben egy széleskörű badge gyűjtemény található. A rendszer lehetővé teszi, hogy bagdeket adhassunk virtuálisan köszönetképp és elismerésként a kollégáinknak.